Home / Cholesterol / Cholesterol we krwi nie pełni żadnej funkcji!

Cholesterol we krwi nie pełni żadnej funkcji!Cholesterol jest niezbędny do syntezy kwasów żółciowych, hormonów sterydowych wytwarzanych przez jądra, jajniki i korę nadnerczy, witaminy D oraz wchodzi w skład błon komórkowych. Żeby cholesterol mógł pełnić swoje funkcje, musi wniknąć do komórki, co możliwe jest dzięki receptorom dla apolipoprotein apoAI, apoB-100, apoAII, apoC, apoD i innym.

Cholesterol we krwi nie pełni żadnej funkcji. Jest tylko transportowany w lipoproteinach HDL, LDL, VLDL, IDL oraz chylomikronach. Stężenie cholesterolu we krwi nie koreluje z jego ilością w tkankach ani stopniem wykorzystania przez komórki. Nadmiar cholesterolu może się utleniać, dzięki obecności grupy hydroksylowej przy C3 oraz wiązania podwójnego przy C5 i C6 w cząsteczce. Powstają wtedy tlenki cholesterolu lub ketony (5-cholesten-3-on). Mogą one uszkadzać śródbłonek naczyń krwionośnych, prowadząc do rozwoju miażdżycy (stanu zapalnego).

WNIOSKI: Nadmiar cholesterolu we krwi nie jest zjawiskiem pożądanym. Mimo że obecnie nie ma ustalonych “norm” dla stężenia cholesterolu we krwi, można mówić o wartościach optymalnych, pożądanych, wysokich, tak w odniesieniu do cholesterolu całkowitego, jak również do frakcji transportowych HDL i LDL.

Miniaturka pochodzi z domeny PIXABAY i została pobrana na licencji CC0 (Creative Commons Zero). Nie wymaga przypisania.

DOBROWOLNE darowizny na rozwój kanału:
PKO Bank Polski S.A.: 16 1020 5297 0000 1802 0085 6575
W tytule: “Darowizna”

Piśmiennictwo:
1. Kathleem M. Botham, Peter A. Mayes: Synteza, transport i wydzielanie cholesterolu. W: Robert K Murray, Daryl K Granner, Victor William Rodwell, Franciszek Kokot, Zenon Aleksandrowicz, Harold A Harper: Biochemia Harpera ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008, s. 282–285.
2. Choroby wewnętrzne. Podręcznik multimedialny oparty na zasadach EBM. Andrzej Szczeklik (red.). T. 1. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2005, s. 123–124, 127–131.
3. Tymoczko JL, Berg T, Stryer L, Berg JM (2002). Biochemistry. San Francisco: W.H. Freeman. pp. 726–727.
4. Lewis GF, Rader DJ (June 2005). “New insights into the regulation of HDL metabolism and reverse cholesterol transport”. Circ. Res. 96 (12): 1221–32.
5. Russell DW (2000). “Oxysterol biosynthetic enzymes”. Biochim. Biophys. Acta. 1529 (1–3): 126–35.

source

About Admin

Check Also

1596061158_hqdefault.jpg

Cholesterol – Ayurvedic Causes, Home Remedies & More | Arogya Mantra Ep#15(1)

Cholesterol, also described as lifestyle disorder by Dr Chauhan, has plagued the lives of the ...

46 comments

 1. Witam, cholesterol całkowity z krwi wyszedł mi 293 mg/dl przy HDL 66 mg/dl LDL 209 mg/dl i triglicerydach 86 mg/dl. Czy trzeba "bić na alarm"? Poleciłby Pan jakieś dodatkowe badania które mógłbym zrobić? Pozdrawiam serdecznie

 2. A recepta ze statynami już czeka 😀🙂😀

 3. Mistrzu prosilbym film na temat trojglicerydow z gory dziekuje

 4. A co jeśli dobry cholesterol mam wysoki a zły na normalnym poziomie?

 5. Bardzo dziekuje za film. Mam 2 pytania:
  1- czy obniżając poziom cholesterolu we krwi za pomocą statyn obniża sie rownież jego poziom w komórkach ciała i jeśli tak, to czy nie ma to negatywnych skutków na zdrowie?
  2- jaki procent złogów miażdżycowych w tętnicach stanowi cholesterol?
  Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam !

 6. Ja to sie tak zastanawiam, skoro Ci wszyscy "naukowcy" sa tacy madrzy i
  tak wszystko wiedza, to dlaczego sa tak malo skuteczni w leczeniu tych
  wszystkich ludzi, ktorych lecza ? Jesli leczy mnie lekarz i caly czas jestem chory, a wyleczy mnie "znachor" (ktorzy sa czesto lekarzami ) to co jest wazne ? Kto mnie leczy, czy kto mnie wyleczy ? Kiedys byl taki film ZNACHOR. Polecam https://www.youtube.com/watch?v=8CJt-N2aw1s

 7. Ja to sie tak zastanawiam, skoro Ci wszyscy "naukowcy" sa tacy madrzy i
  tak wszystko wiedza, to dlaczego sa tak malo skuteczni w leczeniu tych
  wszystkich ludzi, ktorych lecza ? Jesli leczy mnie lekarz i caly czas jestem chory, a wyleczy mnie "znachor" (ktorzy sa czesto lekarzami ) to co jest wazne ? Kto mnie leczy, czy kto mnie wyleczy ? Kiedys byl taki film ZNACHOR. Polecam https://www.youtube.com/watch?v=8CJt-N2aw1s

 8. Gdybys mial bardzo wysokie stezenie cholesterolu bralbys aspiryne dziennie ?
  Z gory dziekuje za odp.

 9. Wszystko ma w miarę sens ale to nie jest zbyt dobry pomysł na przekaz tych info w ten sposób, nie wszyscy ludzie mają taką wiedzę i nie operują takimi pojęciami. Osobiście wiem o co chodzi a mnie te filmiki nudzą, zamiast przyciągać uwagę. Jak oglądam te filmy to czuję się jakbym była na wykładach na uni :/

 10. Chyba po babci to rzeczowe podejście do życia 😄👍

 11. ….👍🏻👍🏻👍🏻… 😊 dziękuje bardzo…( za dowcip tez 😄😄)…

 12. Czterech autorów badania napisało wcześniej książkę (-y) krytykującą „hipotezę cholesterolu”. Należy również zauważyć, że dziewięciu autorów jest członkami THINCS – The International Network of Cholesterol Sceptics . Opisano to jako grupę naukowców, którzy „sprzeciwiają się temu, że tłuszcz zwierzęcy i wysoki cholesterol odgrywają rolę [w chorobach serca]”.

  „Kontrowersyjny raport twierdzi, że nie ma związku między„ złym cholesterolem ”a chorobami serca”, donosi Daily Mail, a „Times” stwierdza: „Zły cholesterol pomaga żyć dłużej”,

  https://www.nhs.uk/news/heart-and-lungs/study-says-theres-no-link-between-cholesterol-and-heart-disease/

 13. „Życie to sztuka wyciągania wystarczających wniosków z niewystarczających przesłanek” – Samuel Butler

  Francuski paradoks polega na obserwacji niskiej śmiertelności z powodu choroby niedokrwiennej serca (CHD) pomimo wysokiego spożycia cholesterolu i tłuszczów nasyconych. 1, 2 Francuska koncepcja paradoksu została sformułowana przez francuskich epidemiologów 3 w latach 80. Francja jest rzeczywiście krajem o niskiej zachorowalności i śmiertelności z powodu CHD (tabela 1 1).). Średnia energia dostarczana przez tłuszcz wynosiła 38% w Belfaście i 36% w Tuluzie w latach 1985–86. 4 Niedawno, w latach 1995–97, procent energii z tłuszczu wynosił 39% w Tuluzie, zgodnie z reprezentatywnym badaniem populacji.

 14. Dr Witold Orlowski
  Str 136

  Wiek 19 lat 120/230 mg/dl
  Wiek 29 lat 120/240
  Wiek 30 lat 140/270
  Wiek 40-49 lat 150/310
  Wiek 50-59 lat 160/330

  Biochemia harpera str 320
  U ludzi stężenie całkowitego 'Cholesterolu

  w osoczu wynosi ok. 5,2 mmo[/l; zwiększa się ono z wiekiem, wykazując dużą zmienność osobnicza

 15. Hmm, w PL norma jest 190, na zachodzie Europy slyszalem ze 250, a w USA 300 ? Czyli jak ponad 190 masz w PL to juz recepta na Ciebie czeka na statyny ?

 16. Jakie jest prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi?

 17. Zrób Pan film o nadczynności tarczycy.

 18. Komentarz dla zasiegu! 😁 Szacunek za wiedze! Pozdrawiam! 🙏

 19. Wszystko ok informacyjnie, mam tylko pytanie, gdzie sa informacje na temat: od jakiego punktu cholesterol w krwi jest niebezpieczny, bo o to wlasciwie chodzi. Z informacji ktore ja mam, nie ma takich badan. Lekarze caly czas powtarzaja ta sama bajke o 200, inni naukowcy mowia, ze kobieta po 50tce powinna miec przynajmniej 250. Jesli mozna by bylo jeszcze o przyklad badan nie podplaconych przez Pharma sprzedajacych statyny (nie wiem jak to po Polsku sie nazywa) to bym sie bardzo cieszyla.

 20. https://www.dziennikwschodni.pl/zdrowie/masz-cholesterol-to-bedziesz-zdrowy,n,1000088064.html kiedyś po badaniu miałem 225 i co lekarz chciał mi obniżać statynami podziękowałem i juz do niego nie chodzę wg mnie lekarz nadaje się badać ale kozy z Syrii bo właśnie był to lekarz z tamtego regionu pewno profity dostaje za te statyny nic dodać nic ująć.

 21. Każdy ma swoją rację tylko badania naukowe ale nie finansowane przez koncerny farmaceutyczne z tego co wiem to te normy to jedna ściema ustalona w Bostonie na korytarzu i już od tej chwili 15% obywateli USA potęcjalnym odbiorcami leków Cały ten bełkot jedz margarynę i łykaj leki obniżające to chodzi nie o zdrowie a o kasę.Jak na dziś to żadnych konkretów poza tym że wątroba produkuje ten cholesterol bo niezbędny a jak za dużo spożyjemy to wątroba mniej produkuje a zatory są ale w żyłach wapniowe .Może się mylę jedni mówią tak inni na odwrót A jakie są przekonywujące dowody prawdziwe wie kto??

 22. A nikt nic nie mowi o chorobie becheta

 23. Nie tak dawno norma byla wieksza za prawidlowa tak samo glukoza i jakos ludzie zyli i byli zdrowsi

 24. Są przypadki gdzie wypowiadają się fachowcy w dziedzinie medycznej i na temat cholesterolu i twierdzą że nazwa HDL, LDL, nie jest nazwa cholesterolu dobrego czy złego jest skrótem z angielskiego nazwy białek które nie mają nic wspólnego z cholesterolem a o ile chodzi o miażdżycę więc nie ma tu nic do zarzucenia chol estorolowi gdyż cholesterol łączy się z wapniem i osadza w żyłach gdyż jest to wina ostrej i pikantnej diety która uszkadza jelita gdzie żrące substancje znajdujące się we krwi uszkadzają ścianki żył wtedy w miejscach uszkodzonych jest chore miejsce i do naprawy nasz mózg używa takiego opatrunku tak reaguje na takie uszkodzenia i sam likwiduje ubytki poprzez zapełnianie braków wapniem który łączy się z tłuszczem to jest rodzaj opatrunku tak jak zaprawa murarska której używa murarz kiedy tynkuje dom, czas ogłosić ludziom prawdę i polecić zmianę diety oraz eliminować fastfudy wszystkie hotdogi , pizzę i inne śmieci że sztucznymi przyprawami, z azotanami oraz innymi żrącymi substancjami, te kłamstwa które wciska się ludziom doprowadzają do wyższej śmiertelności, zarabiają tylko lekarze, grabarze, llaboranci, księża zakłady pogrzebowe, farmaceuci, itp. Ile jeszcze będzie trwać zabawa z ludzkim życiem.

 25. Świetnie wytłumaczono o co chodzi z tym cholesterołem a na koniec jeszcze przebójowy kawał

 26. Dlaczego organizm produkuje za dużo choresterolu?

 27. Jak zwykle podsumowanie super

 28. Porządne informacje, wyborny suchar.

 29. Ale się uśmiałam z tym jasnowidzem i babcią😛😛…
  Pozdrawiam fachowy kanał medycznonaukowy…Wiedza bardzo przydatna.DZIĘKUJĘ. 👍☺

 30. Co pan sądzi o wpływie oddychania przez usta na kształt naszej twarzoczaszki? Podobno poprzez brak nacisku języka na podniebienie , staczają nam się zęby itd . Czy bezpieczne jest stosowanie plastra na usta przed snem aby zapobiec oddychaniu przez usta? U mnie znacząco poprawiło to jakość snu. Na kanale Nie wiem ale się dowiem są dwa filmy na ten temat. Chciałbym poznać Pana zdanie. Pozdrawiam

 31. Panie Patryku czy udało sie Panu już wynaleźć lek na koronowirusa?

 32. Dobra ta jasnowidzka 😀

 33. Bo mimo, iż od przybytku głowa nie boli, to co za dużo to niezdrowo. Jak wiadomo – przysłowia są mądrością narodu, to i tak, kto wierzy w gusła temu d#pa uschła.

 34. Panie Patryku, jak zwykle uśmiałam się z Pana żartu. Serdecznie pozdrawiam.👍😘

 35. dość tych wstrętnych żartów , to naprawdę jest nie na miejscu

 36. A w jaki sposób cholesterol znajduje się wewnątrz komórek?

 37. Pozdrów babcię Patryku 😉

 38. A tak na serio Panie Patryku, czy można obniżyć cholesterol dietą lub jakimiś skladnikami pokarmowymi zanim zdecydujemy się na poważny krok w kierunku statyn? Pozdrawiam serdecznie

 39. Patronite nie wygodniejszy będzie?

 40. Czy na hipercholesterolemie jest jakiś inny sposób niz statyny? Zakładająć że osoba dość dużo ćwiczy?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *